Klimatbacken, ungdomar springer upp för en backe

Både skidklubben och klimatet vinner i backen

Vattenfalls samarbete med Svenska Skidförbundet har utvecklats och kommit att ha alltmer fokus på klimatet. Senast med evenemanget Klimatbacken som i lördags gav 42 000 kronor till SK Vitesse i Skövde och ett valfritt klimatprojekt.

Vattenfall och alpina skidlandslaget samarbetar sedan tidigare i ett projekt där landslaget har som mål att halvera sin klimatpåverkan till år 2022. Nu vill Skidförbundet även inspirera skidklubbar runt om i landet att göra det de kan för att på olika sätt bidra till minskat koldioxidutsläpp.

Ett sådant initiativ är Klimatbacken, ett klubbevent för att samla in pengar till klubben och till klimatåtgärder. Först ut var klubben SK Vitesse och i Skövde. På lördagen den 5 oktober blev Billingebacken Klimatbacken för en dag då klubbens ungdomar sprang för klimatet samtidigt som klubben passade på att arrangera kick-off och bytardag.

Vattenfall bidrog med 7 000 kronor

Familj, släktingar och vänner var sponsorer och hejarklack under ungdomarnas backträning och samlade in hela 35 000 kronor. Av de insamlade pengarna öronmärks 20 procent för klimatsmarta projekt där Vattenfall skjuter till med lika mycket, i det här fallet 7 000 kronor, vilket innebar totalt 42 000 kronor till kassan för klubben.

– Vi ska använda pengarna till att åka buss till träningsläger istället för att varje familj åker egen bil och så ska vi se om vi kan hitta ett bättre sätt att värma upp vår klubbstuga, säger Oscar Ljungqvist, ordförande i SK Vitesse och tillägger att detta var den absolut roligaste kick-offen på länge.

Fantastisk uppslutning

Emil Johansson är före detta alpin skidåkare från just Skövde. Han la skidorna på hyllan i våras och jobbar sedan två månader på Vattenfall med både sponsring och tillsammans med OneTonneFuture gruppen som utvecklat den klimatsmarta appen med samma namn.

Emil-Johansson-foto-Edvin-Mörk.jpg

– Genom åren i landslaget har jag haft mycket god kontakt med Åsa Rolke på Brand Experience, som alltid pratat gott om Vattenfall som företag och arbetsplats så det känns väldigt roligt att nu arbeta här, säger han.

Emil är även själv medlem i SK Vitesse var givetvis med på lördagens backträningsevenemang:

– Vi förväntade oss mycket folk till Klimatbacken men att det skulle bli en sådan uppslutning som det blev är fantastiskt! Yngsta deltagaren var två år och den äldsta var väl uppemot 70 år, och alla deltagare sprang/gick så mycket man orkade samtidigt som alla peppade varandra.

– Klimatbacken är ett bra och roligt sätt för att få upp ögonen för klimatfrågor. Sen är det också skönt att få ett rejält träningspass samtidigt som man drar in pengar till sin klubb, sa en av deltagarna.

– Att vi fick in så mycket pengar är win-win för både klubben och klimatet. Personligen hoppas och tror jag att det kommer att smitta av sig på skidåkningen i vinter, säger Emil Johansson.

Under hösten kommer Klimatbacken att genomföras på flera platser i landet, närmast i tid är Mälaröarnas Alpina SK den 14 oktober och Huddinge SK Alpin den 20 oktober.

Läs mer om Svenska Skidförbundets träningsevenemang Klimatbacken 

Se även

Sveriges Grönaste Varumärke logotyp

Vattenfall i topp bland Sveriges Grönaste Varumärken

Vattenfall är ett av Sveriges grönaste varumärken och unga konsumenter sätter Vattenfall i topp bland energibolagen, visar den årliga rankningen.

[Missing text '/newslistpagetemplate/NewsItemPage' for 'Swedish']
Symbol för EcoVadis Platinum

Vattenfalls hållbarhetsarbete får högsta betyg, platina

Vattenfalls hållbarhetsarbete håller högsta klass visar en ranking från EcoVadis, en ledande aktör inom hållbarhetsutvärdering.

Läs hela artikeln
Bild från kampanjen "Kids' worries"

Vattenfalls kampanj vann finaste reklampriset

Barns oro var temat i Vattenfalls internationella reklamkampanj 2019. Nu ha kampanjen vunnit den svenska reklambranschens mest prestigefulla utmärkelse 100 Wattaren.

[Missing text '/newslistpagetemplate/NewsItemPage' for 'Swedish']